Kwitnąca sadzonka truskawek.
Kwitnąca sadzonka truskawek. Źródło: Pixabay

Prawidłowe sadzenie truskawek to, wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowa jest tu prawidłowa technika oraz czas (termin sadzenia), które zależą od m.in. rodzaju sadzonek, sposobu prowadzenia plantacji i oczywiście pogody.

Sadzenie truskawek

Jak prawidłowo sadzić truskawki:

  • Najważniejsze, żeby korzeń był wyprostowany, zagięty korzeń wypycha roślinę do góry i prowadzi do przesuszania,
  • Rośliny sadź na głębokość przedstawioną na powyższym rysunku. Pąk wierzchołkowy powinien znajdować się na równi z powierzchnią gleby,
  • Ziemia powinna być dobrze dociśnięta wokół rośliny tak, aby dokładnie przylegała do korzeni,
  • Po posadzeniu dbaj o wilgotność gleby,
  • W przypadku truskawek Frigo bardzo dobry efekt przynosi przykrycie ich białą agrowłókniną. Chroni ona przed nadmiernie intensywnym słońcem, przesuszeniem, jak również przed zimnem. Przykrycie można zostawić na 2-3 tygodni, a nawet do kwitnienia.
Jak sadzić truskawki - rycina
Jak sadzić truskawki. Źródło: Niewczas Szkółka Sadzonek Truskawek

O czym warto pamiętać przy sadzeniu truskawek:

  • Jeśli sadzonka truskawki ma nadmiernie długie korzenie, co utrudnia prawidłowe sadzenie, można ja przyciąć, ale lekko, max 25% długości. Podwinięte korzenie słabiej się rozwijają oraz pojawia się ryzyko deformacji systemu korzeniowego,
  • Zbyt płytkie sadzenie truskawek wiąże się z ryzykiem zasychania korzeni. Są wtedy bardziej narażone na stres związany z suszą. Zimą z kolei bardziej podatne na przemarzanie,
  • Zbyt głębokie sadzenie powoduje gnicie i zamieranie liścia sercowego. Przyczynia się do występowania groźnych chorób truskawek,
  • Dociskanie podłoża ogranicza powstawanie pustych przestrzeni w strefie korzeniowej, które są niekorzystne dla rozwoju i odporności sadzonek,
  • Korzenie przed sadzeniem warto namoczyć w preparacie poprawiającym ukorzenianie. Nie musisz i nie powinieneś tego robić w przypadku truskawek zakupionych u nas, są one gotowe do posadzenia.

Bardzo ważną kwestią jest też wreszcie prawidłowy rozstaw sadzonych truskawek. Ten zależy natomiast od metody uprawy truskawek. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule dotyczącym gęstości sadzenia truskawek w uprawie rzędowej, rzędowo-pasowej i na zagonach.

Kiedy sadzić truskawki w gruncie

Sadzonki Zielone do gruntu sadzi się jesienią od początku września (zależy od pogody) do przymrozków (listopad/grudzień), a wiosną od rozpoczęcia wegetacji, zwykle od połowy marca do maja.

Sadzonki Frigo sadzi się wiosną i latem. Umożliwiamy klientom dostawę sadzonek już od stycznia, ale w gruncie sadzi się gdy ziemia rozmarznie, maksymalnie do około 15 lipca.

Wczesnowiosenne sadzenie truskawek pozwala na na uzyskanie pierwszych plonów jeszcze w tym samym roku. Szczególnie w przypadku sadzonek Frigo A, A+ i A++, które plonują już w ok. 6-8 tygodni po posadzeniu. Umożliwia to potencjalnie przyśpieszenie pierwszego owocowania.

Późnowiosenne i letnie sadzenie truskawek również ma swoje plusy. Co prawda wymaga intensywnego nawadniania, ale skraca okres inwestycyjny. Jednocześnie truskawki mają więcej czasu na aklimatyzację, rozbudowę systemu korzeniowego i tworzenie zawiązków pąków kwiatowych, dzięki czemu w przyszłym roku można uzyskać optymalny plon.

Jesienią, szczególnie wczesną panuje odpowiedni klimat (wilgotność powietrza i podłoża, temperatura), który sprzyja przyjmowaniu się sadzonek Zielonych.

Kwitnące sadzonki truskawek
Zawiązujące pąki kwiatowe, kwitnące sadzonki truskawek. Źródło: Pixabay

 

Jak przygotować ziemię pod sadzenie truskawek

Pole przed posadzeniem truskawek powinno być:

  • Wilgotne, jeśli jest wysuszone nawodnij je, najlepiej dzień przed posadzeniem,
  • Odpowiednio przygotowane, czyli sprawdzone pH gleby, nawiezione, bez chwastów i szkodników.

Natomiast przygotowanie ziemi pod planowane nasadzenia truskawek w uprawie profesjonalnej należy rozpocząć najlepiej dwa lata wcześniej. W tym czasie należy doprowadzić glebę do dobrej kultury, wykonując, w zależności od stanu swojego pola, następujące zabiegi:

Ze względu na możliwość porażenia roślin grzybami i szkodnikami np. bardzo groźnym grzybem wertycyliozy, należy unikać zakładania plantacji po: ziemniakach, pomidorach, papryce, warzywach kapustnych, ogórkach i malinach.

Bardzo ważnym elementem przygotowania ziemi pod uprawę truskawek jest również przedplon, czyli uprawa roślin fitosanitarnych. Gryka czy gorczyca, ograniczają rozwój pędraków, opuchlaków, drutowców, a np. Aksamitka, negatywnie wpływa na populację nicieni.

Szkodnikom glebowym należy poświęcić większą uwagę także na polach zlokalizowanych blisko lasów i zadrzewień, gdyż występuje większe występowanie pędraków.

Co robić po posadzeniu truskawek

Bezpośrednio po posadzeniu truskawek należy szczególnie dbać o odpowiednią wilgotność gleby, a w przypadku sadzonek Frigo korzystne jest również przykrycie ich białą agrowłókniną. Poza tym, plantacja powinna być pielęgnowana od posadzenia, do zakończenia zbiorów w ostatnim roku jej użytkowania.

Pielęgnacja obejmuję takie zabiegi, jak:

  • Nawadnianie,
  • Nawożenie,
  • Zwalczanie chwastów,
  • Ściółkowanie,
  • Ochronę przed chorobami i szkodnikami,
  • Niszczenie rozłogów,
  • Koszenie liści. Na plantacjach nowo założonych nie ma takiej potrzeby,
  • Ochronę przed przymrozkami i mrozami. 

W przypadku uprawy w gruncie zalecana jest uprawa truskawek na danej kwaterze przez okres maksymalnie 3-4 lat lub krócej. Długoletnia uprawa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób, szkodników, chwastów, obniżeniem parametrów podłoża, co zwiększa znacznie koszty prowadzenia plantacji. Jednocześnie owoce na starszych plantacjach bywają drobniejsze, plony mniejsze a zatem zysk z nich jest niższy.

 

Więcej informacji o pielęgnacji truskawek w uprawie profesjonalnej, znajdziesz w naszym Poradniku dołączanym zawsze do zamówień hurtowych, wraz z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi Ochrony, zwalczania chorób, szkodników i chwastów w uprawie truskawek.

Jeśli interesują Cię uprawa amatorska, na działkę i do ogródka, zapraszamy na nasz kanał i filmy o sadzeniu na YouTube.