3 kluczowe zabiegi regeneracji truskawek po zimie

Zimą truskawki narażone są na przemarznięcie, dlatego wczesną wiosną, koniecznie skontroluj swoją plantację. Proces ten rozpocznij od oceny stopnia przemrożenia korzenia, korony oraz pąków kwiatowych. Aby doprowadzić rośliny truskawek do odpowiedniej kondycji i uzyskać w tym roku wysokie plany już na przedwiośniu zastosuj 3 poniższe zabiegi. Szczególnie, jeśli doszło do przemarznięcia truskawek:

1. Zabieg dokorzeniowy

 • Stymuluje odbudowę uszkodzeń rośliny w wyniku mrozów.
 • Zabieg należy rozpocząć zaraz po ruszeniu wegetacji, gdy pojawią się nowe korzenie włosowate. Odpowiednia temperatura do wykonania tego procesu wynosi ok. 6-8 º C.
 • Młodym roślinom, tym mniej przemarzniętym, możesz pomóc zasilając azotem w dawce około 30 kg N/ha i podlewając przy niskiej wilgotności gleby.
 • Na starszych plantacjach, które uległy przemarznięciu niestety nie można już pomóc. Rośliny będą zamierały lub słabo rosły i owocowały.

 

 

Owoce truskawek

 

Zabiegi te zaopatrują komórki w odpowiednią dawkę energii. Polegają na dostarczeniu roślinom odpowiedniej formy azotu, przyswajalnych, rozpuszczalnych w wodzie postaci fosforu, wapnia i boru. Zasilenie sadzonek w fosforany wpływa na: intensywny podział komórek, budowę mocnych ścian komórkowych, wzrost korzeni włośnikowych, odpowiadających za żywienie roślin.

Rozpuszczony w wodzie wapń (łatwy do pobrania) wpływa na tempo pobierania azotanów, a te przy niewysokich temperaturach stanowią najbardziej odpowiednią dla truskawek formę azotu. Podaj go najlepiej w formie saletry wapniowej, która zawiera nie tylko wapń, ale i łatwo dostępny dla roślin azot azotanowy. Rośliny, na których od początku wegetacji wiosennej używano łatwo rozpuszczalnych w wodzie form wapnia, w podzielonych dawkach, prawidłowo nawożone azotem saletrzanym, będą miały dobrze rozwinięte nie tylko liście, ale i system korzeniowy.

 

Twoje rośliny będą silniejsze w czasie owocowania nawet jeśli będzie miała miejsce susza i duże wahania temperatury (upalne dni i zimne noce). Warto zatem abyś wiosną, od początku wegetacji, w 2-3 dawkach po 100 kg/ha używał tylko takich nawozów wapniowych, które są łatwo i szybko pobierane przez rośliny. Rośliny odżywione wapniem są:

 

 • mocniejsze,
 • lepiej znoszą stresy klimatyczne.

 


2. Zabieg dolistny

 • Ułatwia regenerację uszkodzeń mrozowych.
 • Najlepiej rozpocznij po pełnym ruszeniu wegetacji, gdy rośliny wypuszczą liście w liczbie umożliwiającej dobre pobranie naniesionego środka.
 • Wielkość dawki wybranego przez Ciebie preparatu zależy od intensywności uszkodzeń. Dobierz ją tak, aby nie doprowadzić do zachwiania naturalnej równowagi w rozwoju roślin.
 • Nie łącz zabiegu preparatami stymulującymi odbudowę uszkodzeń mrozowych z innymi środkami stymulującymi wzrost i rozwój roślin. Łączenie ich może doprowadzić do przebiostymulowania
 • Łączenie z zabiegami ochrony roślin jest możliwe, ale po wcześniejszym sprawdzeniu na opakowaniu czy dany środek może być zastosowany i czy można go łączyć z danym preparatem.

 

 

Uprawa truskawek

 

 

3. Zabieg nawożenia 

Możesz znacznie podnieść odporność roślin truskawek na czynniki stresujące, dzięki:

 

 • prawidłowemu nawożeniu wapniem,
 • włączeniem do programów nawożenia zabiegów dolistnych produktów zawierających krzem i siarkę.

Do poprawy dobrego funkcjonowania roślin proponujemy wybrać takie nawozy, które posiadają dodatki uruchamiające biosyntezę fitohormonów. Regulują one wiele procesów biochemicznych i fizjologicznych. Do momentu wyjścia roślin z wielkiego stresu wychłodzenia nie dodawaj do oprysków żadnych nawozów o wysokim indeksie solnym.

Unikaj zbyt częstego wykonywania zabiegów (nałożenia się substancji nanoszonych w kolejnych zabiegach), gdyż w okresie zimna pobieranie substancji przez blaszkę liściową jest wolniejsze i może być przyczyną fitotoksycznych uszkodzeń liści.

 

 

Aby rośliny nie uległy przemarźnięciu, zachęcamy żeby przeprowadzić dodatkowo zabieg wzmacniający przed przymrozkami wiosennymi

 

 • Zabieg powinieneś wykonać przed nadejściem przymrozków wiosennych, aby zwiększyć tolerancje truskawek na stres związany z przechłodzeniem. Wykonywaj go na 12-24 godziny przed spodziewanym przymrozkiem po to, aby zastosowane związki zostały pobrane przez rośliny i zostały włączone do metabolizmu.
 • Na rynku jest dostępnych wiele preparatów biostymulujących, przygotowujących rośliny do przymrozków, wybór środka zostawiamy indywidualnym upodobaniom.

 

Więcej informacji o uprawie truskawek w Poradniku oraz wraz z zakupionymi sadzonkami.

 

 

Zakup sadzonek truskawek, Zielone i Frigo

Producentów truskawek zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami, w  celu omówienia szczegółów, uzyskania informacji o cenach oraz złożenia zamówienia – tel.: 606 141 821, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl

 

Ogrodników uprawiających truskawki na własne potrzeby zapraszamy do naszego sklepu – sklep.sadzonkitruskawek.pl – lub do kontaktu – tel.: 696 473 787, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl