Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach
Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach

Dwoma z najważniejszych warunków dobrego owocowania truskawek są dobry materiał nasadzeniowy oraz prawidłowe przygotowanie ziemi pod sadzenie truskawek. Przyłóż wagę do zabiegów, które nie wymagają dużego nakładu finansowego, a oszczędzą Ci później wielu kłopotów. W skład zabiegów wchodzą:

 • Dokładne odchwaszczenie, 
 • Wzbogacenie gleby w próchnicę i składniki pokarmowe,
 • Zwalczenie szkodników glebowych, jeśli jest konieczne,

Zwalczanie jest konieczne tylko jeśli w glebie znajdują się szkodniki takie jak pędrak, drutowiec, opuchlak czy nicienie.

Jak wykryć ich występowanie w Twojej glebie? 

Jak zapobiegać i zwalczać?

Pędraki - larwy chrabąszcza majowego. Źródło: www.lesniczowka.blox.pl

1. Pędrak, czyli larwa Chrabąszcza majowego, Chrabąszcza kasztanowca, Guniaka czerwczyka lub Ogrodnicy niszczylistki.

1.1 Jak żeruje pędrak?

Żeruje na korzeniach. Po zjedzeniu jednego korzenia, przenosi się na kolejny.

1.2 Jakie są objawy?

 • Roślina więdnie i zasycha.
 • Najwięcej szkód wyrządzają, gdy urosną, czyli w 2 i 3 roku.

1.3 Na jakich glebach występuje najczęściej?

Aby łatwiej było ci przygotować ziemię pod sadzenie truskawek, nie wybieraj gleb w sąsiedztwie lasów liściastych (szczególnie dębów, buków) oraz nieużytków, gdyż tam najczęściej występuję pędrak.

1.4 Jak zapobiegać pędrakowi w truskawkach?

 • Najlepiej oczywiście, wybierz glebę, gdzie nie występują pędraki.
 • Uprawiając grykę jako przedplon. Ze względu na wydzielanie taniny, odstrasza i zapobiega występowaniu szkodników glebowych (rolnic, pędraków). Działa fitosanitarnie zwalczając nicienie w truskawkach oraz zmniejsza ilość chwastów. Co więcej, zwiększa zasobność gleby w próchnicę i składniki pokarmowe.
 • Używając glebogryzarki, talerzówki lub orki. Pędraki zostaną wyciągnięte na powierzchnię gleby i w dużej mierze zjedzone przez ptaki lub zginą.

2. Jak sprawdzić występowanie pędraków?

 • Sposób I - Talerzowanie, bronowanie lub kultywatorowanie.
 • Sposób II  - Z gleby o powierzchni 1 ha, pobierz próbkę w 32 punktach. 1 próbka to blok ziemi o wymiarach 25x25 cm i głębokości 30 cm. Próbki wybierz po skosie plantacji, w miarę możliwości w równych odstępach. W ten sposób otrzymasz 2m2 próbki (licząc po powierzchni, objętościowo jest 0,6 m3). Ziemię przesiej przez sito i policz larwy chrabąszcza majowego. Progiem zagrożenia jest 0,5 pędraka i drutowca na 1 m2, czyli 1 szt./2m2. Co ciekawe, dla upraw rolniczych próg wynosi 5 szt./m2, ale przy uprawie truskawek szkodliwość jest większa, bo 1 larwa może zniszczyć kilka roślin.
Gryka jest dobrym przedplonem pod sadzenie truskawek. Źródło: www.wikipedia.pl

3. Pędrak, opuchlak i drutowiec, jak się ich pozbyć?

 • Sposób I - Zwalczanie mechaniczne - Uprawa typu talerzowanie, bronowanie, kultywatorowanie. Larwy zostaną zabite oraz wyciągnięte na powierzchnię, gdzie zostaną zjedzone przez ptaki.
 • Sposób II - Zwalczanie chemiczne - Przed założeniem plantacji truskawek w glebach silnie zasiedlonych przez larwy stosuje się preparaty z chloropiryfosem w dawce 5 l/ha. Kiedy pryskać na szkodniki? Temperatura w czasie zabiegu powinna być powyżej 15°C, a gleba o wysokiej wilgotności. Koniecznie wymieszaj glebę. Opryskiwać możesz w trakcie lekkiego deszczu, co ułatwi przeniknięcie preparatu w głąb. Inną metodą chemiczną jest odkażanie gleby za pomocą preparatów takich jak Nemasol 510 SL lub Basamid 97 GR.

Uwaga, zawsze stosuj się do zaleceń producenta na opakowaniu i Zalecanych Środków Ochrony Truskawek, które otrzymasz wraz z każdymi zamówionymi sadzonkami.

Czas stosowania płynów to minimum 1-2 tygodnie przed sadzeniem, a granulowane preparaty min. 1-2 dni przed sadzeniem. Najlepiej, gdy pędraki znajdują się we wierzchniej warstwie gleby, czyli od około połowy kwietnia do połowy sierpnia.

Wygląd drutowca w truskawkach. Źródło: www.wikipedia.pl

4. Drutowiec w truskawkach

4.1 Jak drutowiec niszczy rośliny?

Wgryza się w szyjkę korzeniową lub co grubsze korzenie. Przechodzi z jednej rośliny na drugą. W czasie owocowanie, wgryza się również w owoce leżące na ziemi.

4.2 Jakie są objawy?

Podobnie jak w sytuacji z pędrakami, roślina więdnie i zasycha. Największe szkody są na młodych plantacjach truskawek, gdzie rośliny nie są jeszcze dobrze ukorzenione, a podgryzione przez drutowca szybko tracą siłę.

Drutowiec występuję szczególnie na polach zaperzonych.

5. Występowanie drutowca

5.1 Największe prawdopodobieństwo występowania drutowca jest na polach zaperzonych.

5.2 Zwalczenie drutowca

Metody zwalczania szkodników w glebie jak drutowce są takie same jak pędraków i opuchlaków, dzięki temu zniszczysz wszystkie trzy szkodniki przy jednym zabiegu. 

Zwalczenie opuchlaka w truskawkach

6. Opuchlak, czyli opuchlak rudonóg, truskawkowiec lub lucernowiec

6.1 Jak żeruje opuchlak w truskawkach?

Zjada drobne korzenie, a większe obgryza. Żeruje głównie w kwietniu, maju i czerwcu, w okresie wzrostu zawiązków owoców i dojrzewania owoców, gdy truskawka ma znaczące zapotrzebowanie na wodę.
Larwy mieszczą się pod powierzchnią gleby. Żerują wieczorem i nocą na nadziemnej części rośliny. Są bardzo płodne.
Chrząszcze żerują natomiast od czerwca do września i żywią się liśćmi, które zjada od brzegów.

6.2 Objawy opuchlaka w uprawie truskawek:

 • Roślinie brakuje wody, przez co więdnie i usycha.
 • Największe szkody są zwłaszcza na glebach lekkich i latem, gdy jest sucho i gorąco.
 • Opuchlak największe szkody wyrządza w 2 i 3 roku. Choć później też może być bardzo szkodliwy.

6.3 Występowanie opuchlaka

 • Najczęściej występuje na glebach na których uprawiano w ostatnich latach truskawki, lucernę czy koniczynę. Dlatego płodozmian jest tak ważnym elementem w przygotowaniu ziemi pod uprawę truskawek. 
Chrząszcz opuchlaka jest czarny i niszczy truskawki nadgryzając liście. Źródło: www.wikipedia.pl

7. Zwalczenie i rozpoznanie opuchlaka w truskawce

7.1 Jak wygląda opuchlaka?

Opuchlak w odróżnieniu od pozostałych szkodników glebowych, znajduje się w jednym lub kilku skupiskach, żeruje tzw. placowo. Jeśli jest go bardzo dużo, wtedy może znajdować się nawet na całej plantacji.

 • Możesz sprawdzić obecność opuchlaka w ten sam sposób jak pędraka i drutowca.
 • Ale możesz również więdnącą truskawkę wyrwać i sprawdzić korzeń. Opuchlak jest białokremową z brązową główką larwą, zwiniętą w rogal, bez nóg o długości ok. 5-10 mm.

7.2 Kolejne sposoby na zwalczenie opuchlaka przed posadzeniem truskawek lub po:

 • Sposób I - oprysk
  Najlepiej wybierz pole wolne od opuchlaków, jeśli nie możesz - zwalczysz je chemicznie używając środków takich samych jak przy pędrakach i drutowcach, przed posadzeniem sadzonek truskawek. Preparaty stosuje się wzdłuż rzędów lub placowo, w miejscu występowania szkodnika. Środek najlepiej zadziała, gdy gleba jest wilgotna. Możesz również stosować środki na już istniejącej plantacji przed kwitnieniem lub po owocowaniu, opryskując roślinę i glebę pod truskawką
 • Sposób II - zwalczanie biologiczne
  Dostępne na rynku są również środki biologiczne z pożytecznymi, entomopatogenicznymi nicieniami, owadobójczymi, np. Larvanem. W przypadku tego preparatu, gleba powinna być ciepła i wilgotna.
Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach. Źródło: www.pexels.com

8. Nicienie, czyli Korzeniak szkodliwy, Guzak północny, Długacz zwyczajny i Sztylak zmiennoogonowiec

8.1 Jakie są objawy?

Gdy roślina słabo rośnie, liście żółkną, a następnie więdnie i usycha, wtedy mogą być to nicienie. Truskawki zaatakowane przez nicienie są bardziej podatne na patogeny typu: Vericillium, Fusarium, Rhizoctonia i Pythium. 

Na glebach lekkich i tam gdzie w poprzednim roku były uprawiane truskawki jest większe prawdopodobieństwo występowania nicieni glebowych.

8.2 Jak wykryć nicienie?

Najlepiej, żebyś pobrał próbki gleby losowo z całej powierzchni działki do głębokości 30 cm i dać zbadać do laboratorium PIORiN.

Podstawą są zdrowe sadzonki, gdyż nicienie najczęściej są przenoszone z sadzonkami.

9. Zwalczanie nicieni

9.1 Jak przygotować ziemię pod sadzenie truskawek i zwalczyć nicienie?

 • Sadź wyłącznie sadzonki zdrowe i przebadane z wiarygodnego źródła. Na większości pól, zwłaszcza, gdzie nie uprawiano truskawek, nie ma problemu z występowaniem nicieni i patogenów, można je zatem przynieść wraz z sadzonkami, które pochodzą z zarażonej plantacji. Gwarancją zdrowych sadzonek jest Licencjonowana Szkółka posiadająca Świadectwo Fitosanitarne, które nasza Szkółka posiada nieprzerwanie od początku istnienia.
 • Zredukujesz znacznie ilość nicieni, gdy jako przedplon posadzisz roślinę np. aksamitkę ozdobną, której korzenie wydzielają związek chemiczny niekorzystny dla nicieni. Wystarczy 5-10 kg / 1 ha, co ważne, jest znacznie tańsza niż preparat chemiczny.
 • Możesz również użyć preparat chemiczny, który działa w zbliżony sposób jak aksamitka, np. Basamid 97 GR.   

9.2 Trzy charakterystyczne rzeczy o trzech rodzajach nicieni.

W zależności od nicienia, różnią się one funkcjonowaniem od siebie:

Korzeniak szkodliwy żyje w korzeniach i glebie, niszcząc korzenie włośnikowe. Utrudnia to roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych. Jest on najczęściej i najbardziej szkodliwym nicieniem występującym w polskim klimacie.
Guzak północny tworzy narośl, w której bytuje i składa jaja.
Długacz żyje na korzeniach utrudniając im wzrost. Uszkodzone korzenie mają zgrubiałe końce. Jest większy od pozostałych, o długości 4-6,5 mm. Może przenosić choroby wirusowe.

Więcej informacji:

 • o wyborze i przygotowaniu gleby pod sadzenie truskawek,
 • o przedplonie i odchwaszczaniu truskawek,
 • o prawidłowym dbaniu o truskawki po posadzeniu w Poradniku (dołączamy go bezpłatnie do każdego zamówienia).Poradnik uprawy truskawek Niewczas