Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach
Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach

Dwoma z najważniejszych warunków dobrego owocowania truskawek są dobry materiał nasadzeniowy oraz prawidłowe przygotowanie ziemi pod sadzenie truskawek. Przyłóż wagę do zabiegów, które nie wymagają dużego nakładu finansowego, a oszczędzą Ci później wielu kłopotów. W skład zabiegów wchodzą:

 • Dokładne odchwaszczenie, 
 • Wzbogacenie gleby w próchnicę i składniki pokarmowe,
 • Zwalczenie szkodników glebowych, jeśli jest konieczne,

Zwalczanie jest konieczne tylko jeśli w glebie znajdują się szkodniki takie jak pędrak, drutowiec, opuchlak czy nicienie.

Jak wykryć ich występowanie w Twojej glebie? 

Jak zapobiegać i zwalczać?

Pędraki - larwy chrabąszcza majowego
Pędraki - larwy chrabąszcza majowego. Źródło: www.lesniczowka.blox.pl

1. Pędrak, czyli larwa Chrabąszcza majowego, Chrabąszcza kasztanowca, Guniaka czerwczyka lub Ogrodnicy niszczylistki.

1.1 Jak żeruje pędrak?

Żeruje na korzeniach. Po zjedzeniu jednego korzenia, przenosi się na kolejny.

1.2 Jakie są objawy?

 • Roślina więdnie i zasycha.
 • Najwięcej szkód wyrządzają, gdy urosną, czyli w 2 i 3 roku.

1.3 Na jakich glebach występuje najczęściej?

Aby łatwiej było ci przygotować ziemię pod sadzenie truskawek, nie wybieraj gleb w sąsiedztwie lasów liściastych (szczególnie dębów, buków) oraz nieużytków, gdyż tam najczęściej występuję pędrak.

1.4 Jak zapobiegać pędrakowi w truskawkach?

 • Najlepiej oczywiście, wybierz glebę, gdzie nie występują pędraki.
 • Uprawiając grykę jako przedplon. Ze względu na wydzielanie taniny, odstrasza i zapobiega występowaniu szkodników glebowych (rolnic, pędraków). Działa fitosanitarnie zwalczając nicienie w truskawkach oraz zmniejsza ilość chwastów. Co więcej, zwiększa zasobność gleby w próchnicę i składniki pokarmowe.
 • Używając glebogryzarki, talerzówki lub orki. Pędraki zostaną wyciągnięte na powierzchnię gleby i w dużej mierze zjedzone przez ptaki lub zginą.

2. Jak sprawdzić występowanie pędraków?

 • Sposób I - Talerzowanie, bronowanie lub kultywatorowanie.
 • Sposób II  - Z gleby o powierzchni 1 ha, pobierz próbkę w 32 punktach. 1 próbka to blok ziemi o wymiarach 25x25 cm i głębokości 30 cm. Próbki wybierz po skosie plantacji, w miarę możliwości w równych odstępach. W ten sposób otrzymasz 2m2 próbki (licząc po powierzchni, objętościowo jest 0,6 m3). Ziemię przesiej przez sito i policz larwy chrabąszcza majowego. Progiem zagrożenia jest 0,5 pędraka i drutowca na 1 m2, czyli 1 szt./2m2. Co ciekawe, dla upraw rolniczych próg wynosi 5 szt./m2, ale przy uprawie truskawek szkodliwość jest większa, bo 1 larwa może zniszczyć kilka roślin.
Gryka jest dobrym przedplonem pod sadzenie truskawek
Gryka jest dobrym przedplonem pod sadzenie truskawek. Źródło: www.wikipedia.pl

3. Pędrak, opuchlak i drutowiec, jak się ich pozbyć?

 • Sposób I - Zwalczanie mechaniczne - Uprawa typu talerzowanie, bronowanie, kultywatorowanie. Larwy zostaną zabite oraz wyciągnięte na powierzchnię, gdzie zostaną zjedzone przez ptaki.
 • Sposób II - Zwalczanie chemiczne - Przed założeniem plantacji truskawek w glebach silnie zasiedlonych przez larwy stosuje się preparaty z chloropiryfosem w dawce 5 l/ha. Kiedy pryskać na szkodniki? Temperatura w czasie zabiegu powinna być powyżej 15°C, a gleba o wysokiej wilgotności. Koniecznie wymieszaj glebę. Opryskiwać możesz w trakcie lekkiego deszczu, co ułatwi przeniknięcie preparatu w głąb. Inną metodą chemiczną jest odkażanie gleby za pomocą preparatów takich jak Nemasol 510 SL lub Basamid 97 GR.

Uwaga, zawsze stosuj się do zaleceń producenta na opakowaniu i Zalecanych Środków Ochrony Truskawek, które otrzymasz wraz z każdymi zamówionymi sadzonkami.

Czas stosowania płynów to minimum 1-2 tygodnie przed sadzeniem, a granulowane preparaty min. 1-2 dni przed sadzeniem. Najlepiej, gdy pędraki znajdują się we wierzchniej warstwie gleby, czyli od około połowy kwietnia do połowy sierpnia.

Wygląd i zwalczanie drutowca w truskawkach
Wygląd drutowca w truskawkach. Źródło: www.wikipedia.pl

4. Drutowiec w truskawkach

4.1 Jak drutowiec niszczy rośliny?

Wgryza się w szyjkę korzeniową lub co grubsze korzenie. Przechodzi z jednej rośliny na drugą. W czasie owocowanie, wgryza się również w owoce leżące na ziemi.

4.2 Jakie są objawy?

Podobnie jak w sytuacji z pędrakami, roślina więdnie i zasycha. Największe szkody są na młodych plantacjach truskawek, gdzie rośliny nie są jeszcze dobrze ukorzenione, a podgryzione przez drutowca szybko tracą siłę.

Drutowiec występuję szczególnie na polach zaperzonych
Drutowiec występuję szczególnie na polach zaperzonych.

5. Występowanie drutowca

5.1 Największe prawdopodobieństwo występowania drutowca jest na polach zaperzonych.

5.2 Zwalczenie drutowca

Metody zwalczania szkodników w glebie jak drutowce są takie same jak pędraków i opuchlaków, dzięki temu zniszczysz wszystkie trzy szkodniki przy jednym zabiegu. 

Opuchlaki truskawki zwalczanie
Zwalczenie opuchlaka w truskawkach

6. Opuchlak, czyli opuchlak rudonóg, truskawkowiec lub lucernowiec

6.1 Jak żeruje opuchlak w truskawkach?

Zjada drobne korzenie, a większe obgryza. Żeruje głównie w kwietniu, maju i czerwcu, w okresie wzrostu zawiązków owoców i dojrzewania owoców, gdy truskawka ma znaczące zapotrzebowanie na wodę.
Larwy mieszczą się pod powierzchnią gleby. Żerują wieczorem i nocą na nadziemnej części rośliny. Są bardzo płodne.
Chrząszcze żerują natomiast od czerwca do września i żywią się liśćmi, które zjada od brzegów.

6.2 Objawy opuchlaka w uprawie truskawek:

 • Roślinie brakuje wody, przez co więdnie i usycha.
 • Największe szkody są zwłaszcza na glebach lekkich i latem, gdy jest sucho i gorąco.
 • Opuchlak największe szkody wyrządza w 2 i 3 roku. Choć później też może być bardzo szkodliwy.

6.3 Występowanie opuchlaka

 • Najczęściej występuje na glebach na których uprawiano w ostatnich latach truskawki, lucernę czy koniczynę. Dlatego płodozmian jest tak ważnym elementem w przygotowaniu ziemi pod uprawę truskawek. 
Jak wygląda opuchlak?
Chrząszcz opuchlaka jest czarny i niszczy truskawki nadgryzając liście. Źródło: www.wikipedia.pl

7. Zwalczenie i rozpoznanie opuchlaka w truskawce

7.1 Jak wygląda opuchlaka?

Opuchlak w odróżnieniu od pozostałych szkodników glebowych, znajduje się w jednym lub kilku skupiskach, żeruje tzw. placowo. Jeśli jest go bardzo dużo, wtedy może znajdować się nawet na całej plantacji.

 • Możesz sprawdzić obecność opuchlaka w ten sam sposób jak pędraka i drutowca.
 • Ale możesz również więdnącą truskawkę wyrwać i sprawdzić korzeń. Opuchlak jest białokremową z brązową główką larwą, zwiniętą w rogal, bez nóg o długości ok. 5-10 mm.

7.2 Kolejne sposoby na zwalczenie opuchlaka przed posadzeniem truskawek lub po:

 • Sposób I - oprysk
  Najlepiej wybierz pole wolne od opuchlaków, jeśli nie możesz - zwalczysz je chemicznie używając środków takich samych jak przy pędrakach i drutowcach, przed posadzeniem sadzonek truskawek. Preparaty stosuje się wzdłuż rzędów lub placowo, w miejscu występowania szkodnika. Środek najlepiej zadziała, gdy gleba jest wilgotna. Możesz również stosować środki na już istniejącej plantacji przed kwitnieniem lub po owocowaniu, opryskując roślinę i glebę pod truskawką
 • Sposób II - zwalczanie biologiczne
  Dostępne na rynku są również środki biologiczne z pożytecznymi, entomopatogenicznymi nicieniami, owadobójczymi, np. Larvanem. W przypadku tego preparatu, gleba powinna być ciepła i wilgotna.
Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach
Aksamitki jest naturalnym środkiem na zwalczanie nicieni w truskawkach. Źródło: www.pexels.com

8. Nicienie, czyli Korzeniak szkodliwy, Guzak północny, Długacz zwyczajny i Sztylak zmiennoogonowiec

8.1 Jakie są objawy?

Gdy roślina słabo rośnie, liście żółkną, a następnie więdnie i usycha, wtedy mogą być to nicienie. Truskawki zaatakowane przez nicienie są bardziej podatne na patogeny typu: Vericillium, Fusarium, Rhizoctonia i Pythium. 

Na glebach lekkich i tam gdzie w poprzednim roku były uprawiane truskawki jest większe prawdopodobieństwo występowania nicieni glebowych.

8.2 Jak wykryć nicienie?

Najlepiej, żebyś pobrał próbki gleby losowo z całej powierzchni działki do głębokości 30 cm i dać zbadać do laboratorium PIORiN.

Sadź zdrowe sadzonki, gdyż nicienie najczęściej są przenoszone z sadzonkami.
Podstawą są zdrowe sadzonki, gdyż nicienie najczęściej są przenoszone z sadzonkami.

9. Zwalczanie nicieni

9.1 Jak przygotować ziemię pod sadzenie truskawek i zwalczyć nicienie?

 • Sadź wyłącznie sadzonki zdrowe i przebadane z wiarygodnego źródła. Na większości pól, zwłaszcza, gdzie nie uprawiano truskawek, nie ma problemu z występowaniem nicieni i patogenów, można je zatem przynieść wraz z sadzonkami, które pochodzą z zarażonej plantacji. Gwarancją zdrowych sadzonek jest Licencjonowana Szkółka posiadająca Świadectwo Fitosanitarne, które nasza Szkółka posiada nieprzerwanie od początku istnienia.
 • Zredukujesz znacznie ilość nicieni, gdy jako przedplon posadzisz roślinę np. aksamitkę ozdobną, której korzenie wydzielają związek chemiczny niekorzystny dla nicieni. Wystarczy 5-10 kg / 1 ha, co ważne, jest znacznie tańsza niż preparat chemiczny.
 • Możesz również użyć preparat chemiczny, który działa w zbliżony sposób jak aksamitka, np. Basamid 97 GR.   

9.2 Trzy charakterystyczne rzeczy o trzech rodzajach nicieni.

W zależności od nicienia, różnią się one funkcjonowaniem od siebie:

Korzeniak szkodliwy żyje w korzeniach i glebie, niszcząc korzenie włośnikowe. Utrudnia to roślinie pobieranie wody i składników pokarmowych. Jest on najczęściej i najbardziej szkodliwym nicieniem występującym w polskim klimacie.
Guzak północny tworzy narośl, w której bytuje i składa jaja.
Długacz żyje na korzeniach utrudniając im wzrost. Uszkodzone korzenie mają zgrubiałe końce. Jest większy od pozostałych, o długości 4-6,5 mm. Może przenosić choroby wirusowe.

Więcej informacji:

 • o wyborze i przygotowaniu gleby pod sadzenie truskawek,
 • o przedplonie i odchwaszczaniu truskawek,
 • o prawidłowym dbaniu o truskawki po posadzeniu w Poradniku (dołączamy go bezpłatnie do każdego zamówienia).Poradnik uprawy truskawek Niewczas