Oprysk na chwasty w truskawkach
Zwalczanie chwastów w truskawkach, jak tasznik pospolity, jest konieczne bo obniżają plon w kolejnym sezonie

Po zbiorze owoców chwasty i rozłogi truskawki mają bardzo dużo czasu, bo aż do zimy, aby urosnąć i opanować twoją plantację.

  • Są silną konkurencją dla truskawek o wodę, pokarm, światło i tlen, co wpływaj niekorzystnie na plonowanie w następnym sezonie.
  • Na chwastach często rozwijają się choroby i szkodniki, które później mogą atakować truskawki.

Dlatego tak ważne jest abyś zniszczył chwasty w truskawkach po zbiorach owoców, latem i jesienią.

Forum zwalczanie chwastów w truskawkach mechanicznie i chemicznie
Gwiazdnica pospolita. Duże, wyrośnięte chwasty niszczy się mechanicznie.

Jest wiele pytań o zwalczanie chwastów w truskawkach na forum - Pierwszym krokiem jest zwalczanie mechaniczne

Latem, po zbiorze, chwasty często są już dobrze wyrośnięte i środki chemiczne i opryski na chwasty nie zdziałają za wiele, dlatego najpierw zniszcz je mechanicznie. Uprawkę wykonaj nie głębiej niż na 2-3 cm, aby niepotrzebnie nie przesuszać gleby i nie zniszczyć korzeni truskawki. Uzupełniająco do mechanicznego zwalczania chwastów, jesienią możesz zastosować środki chemiczne - herbicydy.

  • Przy okazji niszczenia chwastów spulchnisz ziemię.

Czy koszenie liści pomaga przy opryskach na chwasty?

Koszenie liści odsłania glebę i jest czynnikiem sprzyjającym wzrostowi chwastów, ale jednocześnie ułatwia działanie herbicydów i zwalczanie.

Zwalczanie komosy białej i innych chwastów w truskawkach opryskiem
Oprysk stosuj przy pogodzie bezwietrznej, popołudniu lub wieczorem.

Oprysk na chwasty - Czas na herbicydy doglebowe

Najlepszy czas do stosowania herbicydów doglebowych to późna jesień (październik, listopad, grudzień), gdy gleba jest wilgotna, ale temperatura nadal powyżej 0°C. Ważne żeby plantacja była najpierw oczyszczona, np. mechanicznie. 

Bądź ostrożny na młodej plantacji

Opryski chemiczne doglebowe na chwasty zawsze stosuj wg zaleceń producenta. Szczególnie ostrożnym bądź na nowych plantacjach i na glebach lekkich, gdzie łatwiej o uszkodzenie truskawek.

Stosowanie herbicydów przed zimą jest szczególnie polecane do zwalczania chwastów, których siewki pojawiają się jesienią i są odporne na mróz zimą, a jesienią są zazwyczaj już zbyt duże, byś mógł je zwalczyć chemicznie. Są to bratek polny, jasnota purpurowa, gwiazdnica pospolitej, wiechlina roczna, starzec zwyczajny, tasznik pospolity. 

Lista środków na chwasty w truskawkach
Do każdego zamówienia załączamy listę środków na chwasty zgodnie z Ministerstwem Rolnictwa

Czym zrobić oprysk na chwasty?

Lista zalecanych i dopuszczonych środków chemicznych jest co roku aktualizowana przez Ministerstwo Rolnictwa. Wiemy jak ważna jest ochrona plantacji przed chwastami, dlatego do każdego zamówienia załączamy tabelę z nazwą środków oraz dawkowaniem i czasem karencji. 

Między innymi w 2019 roku do zwalczania chwastów jednoliściennych i dwuliściennych jesienią zostały dopuszczone środki takie jak Stomp Aqua 455 CS i Zapora Liquid 455 CS w ilości maksymalnie 1 zabiegu.

Zwalczanie chwastów w truskawkach FORUM
Niszczenie rozłogów jest tak ważne jak chwastów, gdyż równie obciąża roślinę

Herbicydy dolistne

Stosuj, gdy liście są suche (przy stosunkowo dużej wilgotności powietrza i temp. ok. 20°C - czyli dużo wyższej niż przy herbicydach doglebowych). Środek chemiczny jest pobierany zarówno przez liście jak i korzenie, dlatego pryskaj chwasty tuż przed lub tuż po wzejściu w truskawkach. Najlepiej gdy chwast ma 2-3 liście właściwe. Naniesione herbicydy nie powinny być zmyte przez deszcz w ciągu 5 godzin od zastosowania.

W praktyce, jesienią stosuje się niszczenie mechaniczne i opryskami chemicznymi doglebowymi, gdyż działanie dolistnych jest utrudnione lub niemożliwe ze względu na temperaturę.

Niszczenie rozłogów truskawek

Nie są chwastami, ale są konkurencją dla truskawek tak samo jak chwasty i tak samo mogą znacznie obniżyć twój plon w następnym sezonie. Zabieg wykonuje się min. 2 razy w sezonie:

  • pierwszy raz w lipcu,
  • drugi raz we wrześniu.

Rozłogi możesz zniszczyć mechanicznie w tym samym momencie, gdy będziesz niszczył chwasty. Drugi sposób, to niszczenie chemiczne.