Matecznik sadzonek truskawek
Matecznik. Prawidłowe sadzenie, zdrowe sadzonki i przygotowanie stanowiska to 3 elementy dużych plonów

Prawidłowe sadzenie truskawek to, wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska – podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowa jest tu prawidłowa głębokość oraz czas, który zależy od m.in. od rodzaju sadzonek ale też od twojego sposobu prowadzenia plantacji i oczywiście pogody.

Prawidłowe sadzenie truskawek

Sadzenie truskawek - jak prawidłowo sadzić:

  • Najważniejsze, żeby korzeń był wyprostowany, gdyż zagięty korzeń wypycha roślinę do góry i prowadzi do przesuszania,
  • Sadzić na głębokość przedstawioną na powyższym rysunku. Pąk wierzchołkowy powinien znajdować się na równi z powierzchnią gleby, a ta powinna być dobrze dociśnięta w koło rośliny,
  • Po posadzeniu dbaj o wilgotność gleby.
  • Po posadzeniu sadzonek truskawek Frigo bardzo dobry efekt przynosi przykrycie ich białą agrowłókniną. Chroni przed nadmiernie intensywnym słońcem, przesuszeniem jak również przed zimnem. Przykrycie zostaw na 2-3 tyg., a nawet do kwitnienia.  

 

Zobacz film jak sadzić truskawki Zielone

Sadzenie truskawek Zielonych

Zobacz film jak sadzić truskawki Frigo

Sadzonki Frigo i ich sadzenie

 

Kiedy sadzić truskawki go gruntu?

Sadzonki Zielone do gruntu sadzi się jesienią od początku/końca września (zależy od pogody) do przymrozków (listopad/grudzień), a wiosną od rozpoczęcia wegetacji, zwykle od połowy marca do maja.

Sadzonki Frigo sadzi się wiosną i latem. Umożliwiamy klientom dostawę sadzonek już od stycznia, ale w gruncie sadzi się gdy ziemia rozmarznie, aż do lipca.

 

Jak przygotować ziemię pod sadzenie truskawek

Ziemia przed posadzeniem truskawek powinna być:

  • wilgotna, jeśli jest wysuszona nawodnij ją, najlepiej dzień przed posadzeniem
  • i odpowiednio przygotowana, czyli sprawdzone pH gleby, nawieziona, bez chwastów i szkodników. więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym Poradniku). 

Więcej informacji znajdziesz w artykule o Likwidacji szkodników glebowych i systemu korzeniowego oraz w Poradniku, który dołączamy do sadzonek, ponieważ wiemy, że uprawa truskawek to bardzo szeroki temat.

 

Więcej informacji:

  • o metodach sadzenia i sposobach prowadzenia plantacji,
  • o uprawie truskawek w Poradniku (dołączamy go do każdego zamówienia).Poradnik uprawy truskawek Niewczas