Zwalczanie chwastów w uprawie truskawek

Dla truskawki, ze względu na płytki system korzeniowy, chwasty są groźnym konkurentem. Najskuteczniej chwasty trwale niszczy się przed założeniem plantacji. Najlepiej opryskać Rondoupem. Bezpośrednio przed sadzeniem truskawek jednoroczne chwasty niszczymy mechanicznie – bronowanie, bądź chemicznie – Reglone, Rondoup. Bardzo dobrze jest na rok przed założeniem plantacji chwasty trwałe opryskać Glifosatem. Można to zrobić jeszcze na roślinie uprawnej (przedplonie) np. w zbożu na 2 tygodnie przed omłotem lub po zbiorach, po odrośnięciu chwastów do 10-15 cm. Tak samo zrobić w roku założenia plantacji. Bezpośrednio przed sadzeniem truskawek chwasty jednoroczne niszczymy mechanicznie: agregat, brona lub chemicznie np. Glifosat.

 

 

Przy sadzeniu jesiennym (nie wcześniej niż 2 do 3 tygodni) możemy opryskać zalecanymi środkami o działaniu doglebowym i kontaktowym. Wiosną po uprawkach mechanicznych możemy ponownie opryskać plantacje na chwasty wg. zaleceń. Mogą to być środki doglebowe, kontaktowe lub o działaniu łącznym. Zabiegi wykonujemy do kwitnienia truskawek.

 

 

Po zbiorach owoców i uprawie mechanicznej możemy zastosować chemiczne zwalczanie chwastów. Środki dobrać w zależności od występujących chwastów. Oprysk wykonujemy w fazie kiełkowania chwastów. Potem jeśli pojawią się chwasty zarówno wiosną jak i jesienią nie pielić tylko przejść i ręcznie powyrywać. Przez 3 miesiące od oprysku najlepiej  nie naruszać powłoki ziemi zarówno wiosną jak i jesienią. Na chwasty rumieniowate zastosować…

 

Więcej informacji (między innymi o stosowaniu herbicydów) w PORADNIKU UPRAW I PIELĘGNACJI oraz opisie OCHRONY PRZED SZKODNIKAMI I CHOROBAMI, wraz z zakupionymi sadzonkami. Poradnik do POBRANIA również poniżej, wraz z zapisem na newsletter.

 

Kwalifikowane sadzonki truskawek i Poradnik upraw