3 pęczki Sadzonek Zielonych, świeżo kopanych

Trwa okres kopania i sadzenia sadzonek Zielonych. To najlepsza okazja aby przypomnieć czym charakteryzuje się ten rodzaj sadzonek truskawek, jak plonuje i jakie cechy ma prawidłowo rozwinięta sadzonka. Aby móc podjąć świadomą decyzję o ich zakupie.

1. Czym są sadzonki zielone?

Sadzonki Zielone to podstawowy rodzaj sadzonek. Pozyskiwane są jesienią, aż do przymrozków i wiosną od rozpoczęcia wegetacji, najczęściej do przełomu kwietnia i maja. Aby mogły stanowić źródło dobrych plonów muszą być uprawiane i pozyskane zgodnie z rygorystycznymi technikami produkcji. 

W naszej Szkółce sadzonki Zielone  kopane są na polu (mateczniku) bezpośrednio bądź w krótkim okresie przed przekazaniem nabywcy. Spośród wszystkich wybierane są wyłącznie prawidłowo rozwinięte rośliny (więcej o tym niżej) i grupowane w pęczki (po 25 sztuk w każdym). Następnie przygotowywane są do sadzenia poprzez zastosowanie odpowiednich środków. Do czasu odebrania (który nie przekracza maksymalnie kilku dni) magazynowe są w właściwej temperaturze i wilgotności.

 

adsada

 

2. Przechowywanie sadzonek Zielonych, świeżo kopanych

Po otrzymaniu przez klienta mogą być przechowywane jeszcze przez kilka dni przed posadzeniem, ale pod warunkiem zabezpieczenia przed wyschnięciem oraz przegrzaniem (najlepiej przechowywane w temperaturze 2-3 do 5 stopni), nie dłużej niż około 7 dni. Gleba przed ich posadzeniem powinna być wilgotna i odpowiednio przygotowana.

xdxdxd

 

3. Plon sadzonki Zielonej, świeżo kopanej

Wysokość plonów sadzonek Zielonych zależy od wielu czynników (metody uprawy, warunków wzrostu i innych). W przypadku uprawy tradycyjnej plony kształtują się następująco:

  • Sadzone jesienią, sadzonki Zielone w pierwszym roku wydają około 30-35% plonu optymalnego, a w roku kolejnym mogą osiągnąć 100% plonu optymalnego,
  • Sadzone wiosną,  wskazane jest oberwanie kwiatów w celu odciążenia wzrastającej rośliny, w roku kolejnym możliwe jest osiągnięcie 100% plonu optymalnego.

4. Silny system korzeniowy i odpowiednia średnica korony.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości plonu z sadzonek Zielonych poza silnym system korzeniowym jest średnica korony. W prawidłowo rozwiniętych sadzonkach wynosi ona od 6 do 20 mm.

Więcej informacji:

  • o metodach sadzenia i sposobach prowadzenia plantacji,
  • o uprawie truskawek Zielonych w Poradniku (dołączamy go bezpłatnie do każdego zamówienia).Poradnik uprawy truskawek Niewczas