Prawidłowe posadzenie truskawek to, wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska, podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowa jest tu odległość między rzędami oraz sadzonkami truskawek, która zależy od stanowiska, metod sadzenia oraz sposobu prowadzenia plantacji.

 

Gleba przed posadzeniem truskawek powinna być wilgotna (jeśli jest wysuszona powinna zostać nawodniona, najlepiej dzień przed posadzeniem) i odpowiednio przygotowana (informacje na ten temat w Przygotowanie gleby). Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę aby korzeń był wyprostowany (zagięcie korzenia powoduje wypychanie rośliny do góry i przesuszanie). Sadzić na głębokość przedstawioną na poniższym rysunku. Po posadzeniu dbać o wilgotność gleby.

 

 

W systemie  rzędowym (tradycyjnym) rozstawa, w jakiej wysadza się truskawki jest uzależniona od maszyn i narzędzi stosowanych do pielęgnacji gleby i roślin (przy ręcznym sadzeniu truskawki sadzimy gęściej). Truskawki sadzić najlepiej  w rozstawie 80-110 cm między rzędami, natomiast w rzędzie co 15-35  cm (na glebach lżejszych truskawki sadzimy gęściej niż na cięższych). Rzadsze sadzenie zapewnia lepsze wietrzenie roślin co ogranicza rozwój chorób. Przy uprawie rzędowej wymagane jest ok. 40 000 szt./ha. Jest to odpowiedni system sadzenia do uprawy przydomowej, na działkach, ale nie tylko.

 

 

 

W uprawie rzędowo-pasowej odległości między rzędami nie są jednakowe, zawsze jedno międzyrzędzie jest szersze, a drugie węższe, np. (80+60)x25 cm, (90+50)x25 cm lub (100+50)x20 cm. Ten system uprawy pozwala na większe zagęszczenie roślin, a tym samym na uzyskanie wyższego plonu owoców z  plantacji o tej samej wielkości. Często jest stosowany przy uprawie na zbiór przyspieszony (pod tunelami niskimi). Nie zaleca się stosować tego systemu sadzenia w przypadku takich odmian jak : Elkat, Grandarosa i Senga Sengana  (odmiany silnie rozkrzewiające się) oraz na glebach ciężkich i żyznych.

 

 

 

 

Uprawa zagonowa to najbardziej intensywny sposób uprawy. Najczęściej stosuje się system dwu i czterorzędowy…

 

Więcej informacji (między innymi o sadzeniu truskawek w uprawie zagonowej oraz rzędowo-pasowej) w PORADNIKU UPRAWY I PIELĘGNACJI oraz poradnikach o OCHRONIE, ZWALCZANIU CHORÓB I SZKODNIKÓW i ZWALCZANIU CHWASTÓW, wraz z zakupionymi sadzonkami. Poradnik do POBRANIA również poniżej, wraz z zapisem na newsletter.

 

Kwalifikowane sadzonki truskawek i Poradnik upraw

 

Jeden komentarz o “Sadzenie truskawek

  1. Pingback: Jak dbać o jesienią plantację truskawek? | Sadzonki Truskawek

Komentarze są zamknięte.