Przygotowanie gleby w uprawie truskawek

Pod uprawę truskawek odpowiednie są gleby dość żyzne, zasobne w próchnicę, ale lekkie, przepuszczalne i o uregulowanych stosunkach wodnych. Najlepiej nie sadzić na  glebach ciężkich, zlewnych, podmokłych i szybko zaskorupiających się. Truskawki wymagają gleb lekko kwaśnych (pH ok.5.0-6.0). Obniżyć  pH możemy przez stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych (np. siarczanu amonu). W razie wystąpienia chlorozy celowe jest też opryskiwanie chelatami żelaza. Przy pH niższym niż 4.5 truskawki mogą cierpieć na brak wapna. Przy uprawie odmian wczesnych oraz z zamierzonym  przyspieszeniu zbiorów, plantacja powinna być zakładana na glebach lekkich, szybko obsychających po zimie i łatwo się nagrzewających. Ponieważ rośliny maja płytki system korzeniowy przy niskim poziomie wody gruntowej i braku opadów konieczne jest nawadnianie.

1

 

Patogeny glebowe wywołujące wertycyliozę, zgniliznę korony i antraknozę mają zdolność trwałego bytowania w glebie. Porażają gdy na polu posadzona jest truskawka, stąd bardzo ważny nie tylko wybór stanowiska ale i odpowiedni przedplon. Najlepszymi przedplonami są: zboża (szczególnie  pszenica), rzepak ozimy, rzepik i gorczyca; rośliny motylkowe takie jak, łubin, bobik, peluszka; mieszanki żyta i wyki ozimej, fasola, groch oraz warzywa kapustne. Sadzonek truskawek nie można sadzić po określonych uprawach, gdyż może to spowodować zarażenie grzybem Verticillium dahliae, nicieniami czy po prostu wyjałowienie gleby i niskie plony.

 

Po malinach, jeżynach, ziemniakach, ogórkach, porzeczkach, tytoniu, lnie czy pomidorach (czyli roślinach łatwo porażonych przez grzyb Verticillium dahliae, wywołujący groźną chorobę systemu korzeniowego), nie powinno się sadzić odmian wrażliwych na tę chorobę, jak Kent, Honeoye, Elsanta, Polka. Nie powinno się też uprawiać truskawek po…

 

Więcej informacji (między innymi o uprawach po jakich nie powinno się sadzić truskawek, chorobom jakie temu grożą, ich zwalczaniu i zabezpieczeniu się przed nimi) w PORADNIKU UPRAWY I PIELĘGNACJI oraz poradnikach o OCHRONIE, ZWALCZANIU CHORÓB I SZKODNIKÓW i ZWALCZANIU CHWASTÓW, wraz z zakupionymi sadzonkami. Poradnik do POBRANIA również poniżej, wraz z zapisem na newsletter.

 

Kwalifikowane sadzonki truskawek i Poradnik upraw

 

3 komentarze o “Przygotowanie gleby w uprawie truskawek

  1. Pingback: II Konferencja truskawkowa – jak chronić truskawki i więcej

  2. Pingback: Rodzaje sadzonek truskawek - Zielone

  3. Pingback: Jak dbać o jesienią plantację truskawek? | Sadzonki Truskawek

Komentarze są zamknięte.