Ochrona truskawek przed zimą

Wielkość i jakość plonu truskawki zależy od wielu czynników, między innymi od tego ile pąków kwiatowych rośliny zawiążą, jak przygotują się do zimy i z jakim skutkiem ją przetrwają. Procesy te rozpoczynają się już późnym latem w warunkach skracającego się dnia i obniżającej się temperatury, a o ich przebiegu w znacznym stopniu decyduje zaopatrzenie roślin w składniki pokarmowe takie jak azot, potas, fosfor, a także mikroelementy cynk oraz bor. Nawożenie azotowe jest szczególnie ważne na plantacjach, na których po zbiorach skoszono liście. Ma ono bowiem pomóc roślinom szybko odbudować ulistnienie przed zimą. Fosfor i potas to składniki niezbędne do nagromadzenia w soku komórkowym dużej ilości cukrów i soli, co powoduje zwiększenie gęstości cytoplazmy i przekłada się na obniżenie o kilka stopni temperatury zamarzania roślin. Pierwiastki te wpływają również na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, co zwiększa szanse rośliny na przezimowanie. Fosfor wchodzi również w skład związków, które służą roślinie jako niezbędny magazyn energii – szczególnie ważny w procesie zimowania. Potas reguluje gospodarką wodną rośliny i oddziałuje na przebieg fotosyntezy. Właściwe odżywione rośliny mają dobrze rozwinięty i sprawnie działający system korzeniowy oraz obfite ulistnienie, które nie tylko chroni koronę z pąkami kwiatowymi i korzenie przed mrozem, ale także pozwala wyprodukować i zgromadzić odpowiednią ilość substancji zapasowych niezbędnych do przezimowania oraz wznowienia wegetacji wiosennej. Największą wytrzymałością na mrozy wykazują rośliny w okresie głębokiego spoczynku czyli od połowy grudnia do końca lutego. Najgroźniejsze są mrozy jesienią i na przedwiośniu. Wynik przezimowania zależy także od odmiany. Najbardziej narażone na przemarzanie są odmiany pochodzące z rejonów o ciepłym klimacie np. Hiszpania, Włochy.

 

Duże znaczenie dla przezimowania roślin ma także ich dobra kondycja i zdrowotność. Silne i prawidłowo chronione sadzonki są w mniejszym stopniu uszkadzane przez mróz. Okrywanie truskawek słomą rozpoczyna się, gdy rośliny wejdą w stan spoczynku zimowego, a gleba jest zmarznięta. Słoma opóźnia wegetację oraz termin zbiorów. Zastosowanie okrycia powoduje, że rośliny jesienią wolniej wchodzą w stan spoczynku zimowego, lepiej się ukorzeniają oraz dłużej związują pąki kwiatowe. Natomiast wiosną zapewnia szybsze rozpoczęcie wegetacji i chroni kwiaty przed przymrozkami. Działaniu niskiej temperatury podlega nie tylko nadziemna część rośliny (zwłaszcza wierzchołki koron i ukryte tam pąki kwiatowe) a także korzenie.

 

pol_pl_AGROWLOKNINA-1-6x100m-17g-m2-Filtr-UV-Biala-210_1

 

Coraz  więcej plantatorów okrywa plantacje truskawek na zimę białą agrowłókniną. Poleca się zarówno przykrywanie plantacji polowych jak również tych prowadzonych pod osłonami, gdzie na zimę zdejmuje się folię. Włóknina powinna być pozostawiona na roślinach do końca lutego, a  nawet do marca. Takie zabezpieczenie roślin pozwala w dużym stopniu zabezpieczyć truskawki przed…

 

Więcej informacji (między innymi uprawie truskawek pod białą agrowłókniną) w PORADNIKU UPRAWY I PIELĘGNACJI oraz poradnikach o OCHRONIE, ZWALCZANIU CHORÓB I SZKODNIKÓW i ZWALCZANIU CHWASTÓW, wraz z zakupionymi sadzonkami. Poradnik do POBRANIA również poniżej, wraz z zapisem na newsletter.

 

Kwalifikowane sadzonki truskawek i Poradnik upraw