Jak chronić truskawki – najciekawsze z II Konferencji Truskawowej

19 i 20 lutego odbyły się największe w Polsce Targi dla producentów owoców i warzyw, a w ich trakcie Konferencja Truskawkowa. Targi odwiedziło bardzo wielu producentów truskawek, sale konferencyjne wypełnione były po brzegi – w trakcie konferencji poruszono aktualne tematy dotyczących uprawy w polu i pod osłonami.

 

I. Konferencję otworzyła Pani Beata Meszka z Instytutu w Skierniewicach, omawiając skuteczną ochronę przed chorobami, bez przekraczania dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin w owocach. Wciąż aktualną i coraz trudniejszą kwestię biorąc pod uwagę wzrastające wymagania co do dozwolonych środków ochrony roślin (można je znaleźć m.in. w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych wg A. Miszczak). Tym bardziej sprzedając poza granice naszego kraju, np. do Rosji, gdzie akceptowalne poziomy środków chemicznych w truskawkach bywają jeszcze niższe niż u nas.

Skuteczne, a ograniczające poziom środków chemicznych metody ochrony wg Pani prof. Meszka to:

1. Zdrowe sadzonki truskawek, pozbawione chorób i szkodników –  w Polsce są Szkółki które taki materiał posiadają (jak podkreśliła Pani Meszka)
2. Dobór, przygotowanie odpowiedniego stanowiska, wolnego od patogenów glebowych i szkodników.
3. Stosowanie właściwego płodozmianu.
4. Odpowiednia agrotechnika – w polu bądź na rynnach, pod osłonami etc.
5. Dobór odmian możliwe odpornych lub tolerancyjnych – nie ma odmian odpornych na wszystko.

Rady w zwalczaniu chorób Pani prof. Meszka:

Szara pleśń – w pewnym stopniu ograniczać ją mogą nawozy, ale w odpowiednich dawkach i przy zastosowaniu innych środków powierzchniowych dla wzmocnienia działania (np. Fosfironu). Środki chemiczne najlepiej stosować zapobiegawczo przewidując wystąpienie choroby na podstawie panujących warunków (ale ostrożnie), koniecznie we właściwych dawkach, zgodnie z instrukcją, karencją i rotacyjnie. Wśród polecanych środków Pani prof. Wymieniła m.in. zawierające kaptan (niskie ryzyko pojawienia się choroby), Teldor, Signum, Frupica (średnie ryzyko), Swith, Luna Sensetion (duże ryzyko – najlepiej zapobiegawczo albo ciągu 24 h od zakażenia), czy Vaxiplant
Atraknoza – zagrożone są nią głównie odmiany powtarzające i Marmolada, Florence czy Pegasus. Polecane środki ochrony to Scorpion (70), Switch (80), Signum (ponad 90). Skuteczne mogą być też metody agrotechniczne: unikanie ciężkich mokrych stanowisk; kwalifikowane, zdrowe sadzonki; ściółkowanie plantacji bądź uprawa na podwyższonych zagonach; usuwanie porażonych roślin.
Biała plamistość – metody to dobranie odpowiednich odmian; dobrze zdrenowana gleba do sadzenia; usuwanie liści porażonych i starych; ograniczenie nawożenia azotowego. Z środków chemicznych warto stosować m.in. Topsin czy Tomax.

 

 

Beat-Meszka-wyklad

 

II. W kolejnym wykładzie przedstawiciel firmy Bayer CropScience promował nowe środki firmy w zakresie ochrony truskawek.

Po pierwsz był to Enviador, środek do zwalczania roztoczy (przędziorki, pordzewiacze) znany już sadownikom innych roślin.  Po drugi Luna Sensetion na szarą pleśń, atraknozę, skórzastą zgniliznę owoców, białą plamistość liści, mączniaka prawdziwego (za którą w trakcie targów firma otrzymała nagrodę). Przy okazji wspomniał o aplikacji Innova Meteo na smartfony i tablety, z aktualną prognozą pogody i poradami rolniczymi dla regionu.

 

 III. Dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie omówił alternatywny sposób ochrony truskawek, pozwalający ograniczyć poziom środków ochrony roślin w owocach – nawożenie. Jak podkreślił „diabeł tkwi w szczegółach”.

Ważne są wymagania poszczególnych odmian. Np. odmiana Honeoye poradzi sobie bardzo dobrze bez nawożenia, za to odmiana Marmolada wymaga cięższej gleby, optymalnej wilgotności i intensywnego nawożenia fosforem i potasem, tak jak  a odmiay powtarzające, pozwalające uzyskać wysoki plon (również wymagają nawożenia fosforem i potasem).

Zabiegi powinno wykonywać się w kolejności: Nawożenie doglebowe > Fertygacja > Dokarmianie (do biostymulacji). Podstawa zbilansowanego nawożenia gleby to wcześniejsze badania „inaczej to wróżenie z fusów” (najskuteczniejsze są uniwersalne metody badań). W przypadku fertygacji dr Jarosz ostrzegał przed wykorzystaniem nie odpowiedniej wody do nawadniania. Warunki sukcesu to odpowiednie pH wody (woda powierzchniowa nie zawsze takie ma), niezawodny sprzęt do fertygacji, a do oczyszczenia wody zbiorniki retencyjne a następnie filtry piaskowo-żwirowe.

 

VI. Hans Obrs z firmy Visers wskazał m.in. jak należy obchodzić się z truskawkami sadzonymi z sadzonkami Frigo.

Po pierwsze wybrać sadzonki od profesjonalnego, specjalizującego się dostawcy. Po drugie, po otrzymaniu rozmnażać sadzonki możliwie łagodnie (w cieniu, nie wystawiać na słońce).  Po trzecie, dokładnie posadzić truskawki, w odpowiedniej głębokości i właściwych odstępach (co wielu producentów truskawek zaniedbuje). Po czwarte, po posadzeniu możliwie jak najszybciej nawodnić truskawki (ale nie za mocno), pierwsze dni po posadzeniu są kluczowe, a truskawki potrzebują wody do której ich korzenie nie mają jeszcze dostępu aby ‚dobrze wystartować’. Po piąte, regularnie kontrolować truskawki, prewencja jest znacznie skuteczniejsza i tańsza. Po szóste, sprawdzać efekty oprysków i nawożenia.

V. Jarosław Barszczewski z Yara Poland wskazał różnice między uprawą w polu i pod osłonami a czynnikami wpływającymi na trwałość owoców.

Uprawa w gruncie a trwałość owoców:

  • Klimat – częste problemy z temperaturą (za ciepło, za mała temperaturą między dniem a nocą w Polsce), problemy z wilgotnością (co  sprzyja występowaniu chorób liści i owoców)
  • Patogeny – szara pleśń, plamistość liści, antraknoza, zmienniki, choroby systemu korzeniowego, zmienniki, przędziorki, mszyce, szkodniki glebowe
  • Czynniki Żywieniowe – łatwo podać nawóz (nie zawsze dawkę), ciężko kontrolować dynamikę pobierania składników, jest ryzyko zabiegów dolistnych.

Uprawa pod osłonami a trwałość owoców:

  • Klimat – możliwość dostosowania odpowiedniej temperatury, wilgotności, pod warunkiem odpowiedniego kontrolowania komputerów za nie odpowiedzialnych (inaczej można sobie zaszkodzić jeszcze bardziej niż w uprawie w gruncie)
  • Patogeny – szara pleśń, plamistość liści, antraknoza, zmienniki, choroby systemu korzeniowego, zmienniki, przędziorki, mszyce
  • Czynniki żywieniowe – odwrotnie niż w uprawie w gruncie, podanie nawozu jest trudniej, ale łatwiej kontrolować dynamikę jego pobierania

Pierwiastki sprzyjające trwałości i jakości owoców – Wapń (Ca), Krzem (Si) i Azot (N)

 

 

W trakcie Targów poza konferencją wystawili się również najważniejsi producenci środków ochrony roślin, nawozów, maszyn wyposażenia do uprawy truskawek (np. do uprawy w rynnach), ośrodki badawcze i producenci sadzonek truskawek. W tym nasza Szkółka. Była to bardzo dobra okazja aby osobiście się spotkać, spokojnie porozmawiać, doradzić w wyborze sadzonek.

 

Niewczas-Szkolka-na-Targach-TSW-2015

 

 

Tych, którzy nie mogli przyjechać zachęcamy do odwiedzin w przyszłym roku, warto. Więcej informacji na temat Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2015 na stronie Jagodnik.

 

 

Zakup sadzonek truskawek Zielonych i Frigo

Producentów truskawek zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami,

w  celu omówienia szczegółów, uzyskania informacji o cenach oraz złożenia zamówienia

tel.: 606 141 821, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl

 

Ogrodników uprawiających truskawki na własne potrzeby zapraszamy do naszego sklepu

 sklep.sadzonkitruskawek.pl

lub do kontaktu – tel.: 696 473 787, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl