Jak sadzić truskawki – uprawa w gruncie

Prawidłowe posadzenie truskawek to, wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska, podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowa jest tu odległość między rzędami oraz sadzonkami truskawek, która zależy od stanowiska, metod sadzenia oraz sposobu prowadzenia plantacji.

 

1. Gleba

Gleba przed posadzeniem truskawek powinna być wilgotna (jeśli jest wysuszona powinna zostać nawodniona, najlepiej dzień przed posadzeniem) i odpowiednio przygotowana (informacje na ten temat w naszym Poradniku). Przy sadzeniu należy zwrócić uwagę aby korzeń był wyprostowany (zagięcie korzenia powoduje wypychanie rośliny do góry i przesuszanie). Sadzić na głębokość przedstawioną na poniższym rysunku. Po posadzeniu dbać o wilgotność gleby.

 

 

2. Uprawa rzędowa, tradycyjna

W systemie rzędowym (tradycyjnym) rozstawa, w jakiej wysadza się truskawki jest uzależniona od maszyn i narzędzi stosowanych do pielęgnacji gleby i roślin (przy ręcznym sadzeniu truskawki sadzimy gęściej). Truskawki sadzić najlepiej  w rozstawie 70-110 cm między rzędami, natomiast w rzędzie co 25-35  cm (na glebach lżejszych truskawki sadzimy gęściej niż na cięższych). Rzadsze sadzenie zapewnia lepsze wietrzenie roślin co ogranicza rozwój chorób. Przy uprawie rzędowej wymagane jest ok. 40 000 szt./ha. Jest to odpowiedni system sadzenia do uprawy przydomowej, na działkach, ale nie tylko.

 

Systemy rzedowy sadzenia Źródło: www.truskawki.net.pl

3. Uprawa rzędowo-pasowa

W uprawie rzędowo-pasowej odległości między rzędami nie są jednakowe, zawsze jedno międzyrzędzie jest szersze, a drugie węższe, np. 80+60*25 cm, 90+50*25 cm lub 100+50*20 cm. Ten system uprawy pozwala na większe zagęszczenie roślin, a tym samym na uzyskanie wyższego plonu owoców z  plantacji o tej samej wielkości. Często jest stosowany przy uprawie na zbiór przyspieszony (pod tunelami niskimi). Nie zaleca się stosować tego systemu sadzenia w przypadku takich odmian jak : Elkat, Grandarosa i Senga Sengana  (odmiany silnie rozkrzewiające się) oraz na glebach ciężkich i żyznych.

 

System rzedowo pasowy sadzenia

                                                                                                                                  Źródło: www.truskawki.net.pl

4. Uprawa zagonowa

Uprawa zagonowa to najbardziej intensywny sposób uprawy. Najczęściej stosuje się system dwu i czterorzędowy.  Przejścia między zagonami liczą ok. 60 cm szerokości. Odległość między rzędami w zagonie wynoszą 30-40 cm, a truskawki w rzędach sadzi  się co 20-30 cm. Zagony umożliwiają dobrą pielęgnację, ułatwiają zbiór i pozwalają racjonalnie wykorzystać nawadnianie kropelkowe.

 

                                                                                                                                   Źródło: www.truskawki.net.pl

5. Uprawa dywanowa

Uprawa dywanowa. Jest to rzędowe sadzenie truskawek, ale w dużej rozstawie i pozostawienie wyrastających rozłogów z sadzonkami. W systemie tym rośliny sadzi się najczęściej co 90*50 cm – na glebach lekkich, 120*50 cm – na glebach średnich i 150*60 cm – na glebach ciężkich. Ze względu na silne zagęszczenie roślin (sprzyja rozwojowi chorób i utrudnia zbiór owoców) oraz szybkie zachwaszczenie plantacji , nie zleca się użytkować jej dłużej niż 1-2 sezony. Uprawa dywanowa wymaga ok. 100 000 szt./ha.

 

6. Więcej informacji

  • o metodach sadzenia i sposobach prowadzenia plantacji m.in. Tutaj.
  • o uprawie truskawek w Poradniku (dołączamy go bezpłatnie do każdego zamówienia).

 

Zakup sadzonek truskawek Zielonych i Frigo

Producentów truskawek zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami,

w  celu omówienia szczegółów, uzyskania informacji o cenach oraz złożenia zamówienia

tel.: 606 141 821, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl

 

Ogrodników uprawiających truskawki na własne potrzeby zapraszamy do naszego sklepu

 sklep.sadzonkitruskawek.pl

lub do kontaktu – tel.: 696 473 787, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl