Jak dbać o plantację truskawek zakładaną jesienią?

Znaczna część plantatorów preferuje jesienny termin sadzenia truskawek. Nawet wieloletnim producentom mogą nasunąć się wątpliwości jak optymalnie zakładać i prowadzić taką plantację? Józef Niewczas w wywiadzie dla „Truskawka, Malina, Jagoda” na podstawie swojego ponad 30 letniego doświadczenia wskazuje jakie są warunki udanej uprawy truskawek sadzonych jesienią.

 

Aleksandra Andrzejewska: W jakich warunkach warto zakładać plantacje truskawek z sadzonek Zielonych, wysadzanych w pole jesienią?

Józef Niewczas: Jesień jest to bardzo dobry czas na zakładanie plantacji. Ponieważ sadzonki są wyrośnięte, mają dojrzały system korzeniowy oraz posiadają zawiązane pąki kwiatowe (zawiązują je w okresie skracającego się dnia, czyli na przełomie sierpnia i września), uzyskamy z nich owoce wiosną następnego roku. Jesienna pogoda pozwala na założenie plantacji, gdyż wilgotna gleba, temperatura powietrza oraz ilość opadów sprzyjają przyjmowaniu się i wzrostowi posadzonych truskawek.

 

A. A.: Jakie wskazówki przekazaliby Państwo klientom kupującym sadzonki truskawek jesienią?
J.N.: Warunkiem powodzenia uprawy truskawek jest:

  • Zakładanie plantacji z sadzonek wolnych od chorób i wirusów, dlatego materiał nasadzeniowy powinien pochodzić z kwalifikowanych Szkółek
  • Zalecamy, aby do sadzenia przystąpić jak najszybciej po otrzymaniu sadzonek, a gleba powinna być wilgotna. Ważne jest, aby gleba była uleżała, a nie świeżo zaorana.
  • Zwracamy również uwagę na staranność sadzenia. Korzenie sadzonek powinny być dokładnie przysypane ziemią i dociśnięte (ręcznie lub przez koła dogniatające sadzarki), ale stożek wzrostu musi pozostać nad powierzchnią gleby.
  • Radzimy sadzić w dni pochmurne, a po posadzeniu podlać rośliny.

W tym sezonie, ze względu na suszę oraz zeszłoroczne silne okresowe mrozy, oprócz obfitego podlania (jeśli pogoda nadal będzie słoneczna), warto po posadzeniu przykryć rośliny cienką agrowłókniną w celu poprawy warunków ich wzrostu. Zastosowanie włókniny powoduje, że rośliny jesienią wolniej wchodzą w stan spoczynku zimowego, lepiej się ukorzeniają oraz dłużej związują pąki kwiatowe. Natomiast wiosną zapewnia szybsze rozpoczęcie wegetacji i chroni kwiaty przed przymrozkami. Włóknina powinna być pozostawiona na roślinach nawet do marca. Takie zabezpieczenie roślin pozwala w dużym stopniu zabezpieczyć truskawki przed wymarzaniem (szczególnie odmian wrażliwych na mróz). Truskawki zabezpieczamy agrowłókniną na zimę w momencie, kiedy rośliny weszły już w stan pełnego spoczynku (temperatura przy gruncie spada do ok. –6°C). Zbyt wczesne przykrycie truskawek może spowodować dalszy powolny wzrost roślin pod okryciem. Może to doprowadzić do uszkodzenia roślin, jeśli nadejdą silne mrozy zanim rośliny wejdą w okres pełnego spoczynku.

 

Zielone, świeżo kopane sadzonki truskawek

 

A. A.: W jakim systemie najlepiej jest zakładać plantację z sadzonek Zielonych?
J.N.: Najpowszechniejszym systemem zakładania plantacji jest system rzędowy (tradycyjny), w którym odległość między rzędami wynosi 70–110 cm, natomiast w rzędzie rośliny sadzi się co 25–35 cm (na glebach lżejszych truskawki sadzi się gęściej niż na cięższych). Rzadsze sadzenie powoduje lepsze „wietrzenie” roślin. Należy pamiętać również o tym, aby odległości między rzędami dopasować do rodzaju sprzętu używanego w uprawie.

W uprawie rzędowo-pasowej odległości między rzędami nie są jednakowe, zawsze jedno międzyrzędzie jest szersze, a drugie węższe, np. 80+60*25 cm, 90+50*25 cm lub 100+50*20 cm. Ten system pozwala na większe zagęszczenie roślin, a tym samym na uzyskanie wyższego plonu owoców z tej samej powierzchni, niż w uprawie rzędowej. Nie polecamy takiego sposobu uprawy na glebach ciężkich i żyznych oraz w przypadku odmian silnie rosnących, takich jak np. ‘Dukat’ czy ‘Senga Sengana’. Na założenie 1 ha plantacji truskawek potrzeba ok. 40–50 tys. sadzonek. (Aby zobaczyć więcej informacji o 4 głównych systemach sadzenia truskawek wejdź na artykuł: Jak sadzić truskawki?)

 

Pole truskawek w systemie rzędowym (tradycyjnym)

Źródło: www.truskawki.net.pl

Pole truskawek w systemie rzędowym (tradycyjnym)

 

A. A.: Jakie gleby są najodpowiedniejsze pod uprawę truskawki?
J.N.: Gleby powinny być żyzne, zasobne w próchnicę, przewiewne i o uregulowanych stosunkach wodnych. Unikać należy sadzenia truskawek na glebach ciężkich, zlewnych, podmokłych i zaskorupiających się. Ze względu na płytki system korzeniowy truskawek, przy niskim poziomie wody gruntowej i braku opadów atmosferycznych konieczne jest nawadnianie. Optymalny odczyn gleby powinien być lekko kwaśny (5,0–6,0).

 

A. A.: Jakie zabiegi są konieczne przed przystąpieniem do sadzenia truskawek?
J.N.: Bardzo ważne jest zwalczenie chwastów trwałych. Przed założeniem plantacji zalecamy nawożenie organiczne, ale najlepiej zastosować je przed przedplonem. Nie polecamy stosowania nawozów azotowych przed sadzeniem truskawek, a jedynie fosforowe oraz potasowe. Ich dawki powinny być dostosowane do wyników analizy gleby. Truskawki sadzone jesienią zalecamy nawozić azotem dopiero wczesną wiosną, tuż po ruszeniu wegetacji – pierwszą dawkę, a drugą w połowie maja (jednorazowo ok. 40 kg N/ha). Nie mniej ważne jest zwalczenie szkodników glebowych właśnie przed założeniem plantacji, ponieważ w późniejszym terminie jest to niemożliwe lub mało skuteczne. Dotyczy to drutowców, pędraków i opuchlaków.

 

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Aleksandra Andrzejewska
Artykuł pochodzi z numeru 9/2015 miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”

Źródło: http://www.ogrodinfo.pl/rosliny-jagodowe/jak-dbac-o-plantacje-truskawki-zakladana-jesienia

 

Wszystkie kwalifikowane odmiany naszych truskawek dostępne są w rodzaju Zielone (jesienią i wiosną ilość ograniczona). 

 

Zakup sadzonek truskawek, Zielone i Frigo

 

Producentów truskawek zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami, w  celu omówienia szczegółów, uzyskania informacji o cenach oraz złożenia zamówienia – tel.: 606 141 821, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl

 

Ogrodników uprawiających truskawki na własne potrzeby zapraszamy do naszego sklepu – sklep.sadzonkitruskawek.pl – lub do kontaktu – tel.: 696 473 787, e-mail: niewczas@sadzonkitruskawek.pl